Yazdır
Kategori: Boya
Gösterim: 3716

fosforlu boyaFosforlu materyallerin özelliği herhangi bir ışık kaynağından aldıkları enerjiyi tekrar ışıma olarak geri vermeleridir.Fosforlu Boyalar karanlık olduğunda biriktirilen bu enerji zamanla azalarak geri verilir.

fosforlu boyaFosforlu boya nedir ve nasıl ışık verir ?

Fosforlu materyallerin özelliği herhangi bir ışık kaynağından aldıkları enerjiyi tekrar ışıma olarak geri vermeleridir.Fosforlu Boyalar karanlık olduğunda biriktirilen bu enerji zamanla azalarak geri verilir. Fosforlu Boyada en güçlü ışıma ilk 20-40 dakika içinde gerçekleşir ki, deprem, elektrik kesilmesi, yangın, ya da başka bir acil durumda en kritik süre ilk yarım saattir.

Bu zaman sonrasında Fosforlu boyaların ışıma zamanı azalmaya başlar , 12 saate kadar bu ışımayı görebilirsiniz.
Yeniden aydınlık olduğunda ışığı absorbe ederek ( bünyesine toplayarak) kendisini şarj eder ve bu süreç sürekli olarak fosforlu boya da devam eder.

Fosforlu Boyaların Yol Çizgi Boyası Olarak Kullanımı :

Fosforlu Boyayı kullanırken tavsiye edilen metot , zemin temizlendikten ve boyaya hazır hale getirildikten sonra , beyaz renkli ( ışığı en güzel yansıtır) HKS Epoksi Astar kullanılmasıdır. Astarın kurumasından sonra uygun bir araç ile HKS Fosforlu boya iki kat olarak uygulanması iyi netice alınmasını sağlayacaktır.

Fosforlu Boyaların Faydaları :

HKS Fosforlu Boya ile boyanan alanlar özellikle; elektrik kaynağının kesilmesiyle karanlıkta kalabilecek ortamlarda, personelin binayı terk etmesi gereken acil durumlarda ( deprem, yangın v.b. ) kullanılırlar.

Yol çizgi boyası olarak fosforlu boya kullanımı son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir.Yol çizgi boyaları olarak HKS Fosforlu Boya Kullanımının yanı sıra, merdiven kenarlarında da fosforlu boya kullanılması tercih edilmektedir.

Örnek olarak çalışma ortamlarında, koridorlarda yere çizilen sarı-beyaz veya kırmızı renkli uyarıcı paralel yol çizgilerinin ortalarına, fosforlu yol çizgi boyası kullanılmaktadır ve acil çıkışlarda, ışıkların kesilmesiyle insanlar tamamen karanlıkta kalmadan, tahliye işlemi emniyetli olarak gerçekleşmektedir.

Kullanma Talimatı

A ve B kompenantı iyice karıştırarak boyamaya hazır hale getirilir. Kullanılacak kadar karışım başka bir kapta hazırlanmaktadır. Hazırlanan karışım en geç 20 dk. İçerisinde tüketilmelidir. Karışım bekletilirse donma yapacaktır. Kullanılmaz hale gelecektir.

Boyama yapmadan önce Beton – Fayans  - Metal v.b. Yüzeylerin Zımpara ve Kumlama ile iyice temizlenmesi, boyanın tutunma direncini artırır. Boyama başlamadan önce, zemine beyaz epoksi boya ile astarlanması daha iyi sonuç verir.

SAĞLIK, GÜVENLİK VE ÇEVRE BİLGİLERİ

Fosforlu boya nedir ve nasıl ışık verir ?

Fosforlu materyallerin özelliği herhangi bir ışık kaynağından aldıkları enerjiyi tekrar ışıma olarak geri vermeleridir. Fosforlu Boyalar karanlık olduğunda biriktirilen bu enerji zamanla azalarak geri verilir. Fosforlu Boyada en güçlü ışıma ilk 20-40 dakika içinde gerçekleşir ki, deprem, elektrik kesilmesi, yangın, ya da başka bir acil durumda en kritik süre ilk yarım saattir. Bu zaman sonrasında Fosforlu boyaların ışıma zamanı azalmaya başlar , 12 saate kadar bu ışımayı görebilirsiniz. Yeniden aydınlık olduğunda ışığı absorbe ederek ( bünyesine toplayarak) kendisini şarj eder ve bu süreç sürekli olarak fosforlu boya da devam eder.

Fosforlu Boyaların Yol Çizgi Boyası Olarak Kullanımı

Fosforlu Boyayı kullanırken tavsiye edilen metot , zemin temizlendikten ve boyaya hazır hale getirildikten sonra , beyaz renkli ( ışığı en güzel yansıtır) HKS Epoksi Astar kullanılmasıdır. Astarın kurumasından sonra uygun bir araç ile HKS Fosforlu boya iki kat olarak uygulanması iyi netice alınmasını sağlayacaktır.

Fosforlu Boyaların Faydaları

HKS Fosforlu Boya ile boyanan alanlar özellikle; elektrik kaynağının kesilmesiyle karanlıkta kalabilecek ortamlarda, personelin binayı terk etmesi gereken acil durumlarda ( deprem, yangın v.b.) kullanılırlar. Yol çizgi boyası olarak fosforlu boya kullanımı son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Yol çizgi boyaları olarak HKS Fosforlu Boya Kullanımının yanı sıra, merdiven kenarlarında da fosforlu boya kullanılması tercih edilmektedir. Örnek olarak çalışma ortamlarında, koridorlarda yere çizilen sarı-beyaz veya kırmızı renkli uyarıcı paralel yol çizgilerinin ortalarına, fosforlu yol çizgi boyası kullanılmaktadır ve acil çıkışlarda, ışıkların kesilmesiyle insanlar tamamen karanlıkta kalmadan, tahliye işlemi emniyetli olarak gerçekleşmektedir.

Fosforlu Boya Kullanım Talimatı

A ve B kompenantı iyice karıştırarak boyamaya hazır hale getirilir. Kullanılacak kadar karışım başka bir kapta hazırlanmaktadır. Hazırlanan karışım en geç 20 dk. İçerisinde tüketilmelidir. Karışım bekletilirse donma yapacaktır. Kullanılmaz hale gelecektir. Boyama yapmadan önce Beton, Fayans  - Metal v.b. Yüzeylerin Zımpara ve Kumlama ile iyice temizlenmesi, boyanın tutunma direncini artırır. Boyama başlamadan önce, zemine beyaz epoksi boya ile astarlanması daha iyi sonuç verir.

Acil Durum Kat Tahliye Planları

Sağlık, Güvenlik ve Çevre Bilgileri

Yüksek Sıcaklıklara Dayanıklı  Fosfor Pigmenti.

Yüksek sıcaklıklara dayanıklı  fosfor pigmenti ile kalorifer kazanları, fırın kapakları , buhar kazanları , sıcak tasviye borularınında , Gemi Makina Kazanları gibi yüksek  sıcak bölümlerin boyamasında kulanılabilir.

fırınlama  ürünlerinin  boyalarında kulanabilir. (Seramik Fincan , Tabak , Çini ürünlerinin Boyaları) Fosforlu boya - Fosforlu Pigment - Işıldayan boya - karanlıkta ışık veren boya - Fosforlu Boya-Yükesk Isıya Dayanıklı Fosforlu Boya-Fosforlu Seramik Boyası-Fosforlu Fırın Boya pigmenti